Policija sudjelovala na 13. Tjednu psihologije

  • Slika /PU_VP/Slike_Vijesti/Psihologija 1 2020.jpg
  • Slika
  • Slika

U srijedu, 19. veljače u poslijepodnevnim satima u Gradskoj knjižnici i čitaonici u Virovitici u sklopu održavanja 13. Tjedana psihologije Virovitičko-podravske županije

U srijedu, 19. veljače u poslijepodnevnim satima u Gradskoj knjižnici i čitaonici u Virovitici u sklopu održavanja 13. Tjedana psihologije Virovitičko-podravske županije, policijska službenica za prevenciju PU virovitičko-podravske, Ana Kratohvil Katić u suradnji s socijalnom i dramskom pedagoginjom, ispred kulturne udruge „Pričalica“ Suzanom Sokele i voditeljicom Kulturno umjetničkog centra Virovitica Danijelom Duvnjak, predstavile su temu o Art tehnikama u razvoju kreativnosti i odgovornosti mladih u sklopu koje je i  „Projekt IN“.
 
Predsjednica Društva psihologa Virovitičko-podravske županije Jasna Per Kožnjak  najavila je program, predstavila nazočne i održala uvodni govor.
 
U provedbi mjera prevencije kriminaliteta, policija, surađuje sa zajednicom u cjelini, u ovom slučaju sa Udrugom Pričalica kako bi pokušali doprinijeti sigurnosti zajednice pogotovo djece i mladih, tako u predstavljanju Projekta IN  preventivno se djeluje edukacijom i prikazivanjem 10-minutnog filma koji prikazuje negativne pojave internetskog nasilja u svakodnevnom životu mladih. Zadatak mladih (od 14.-18. godina) uključenih u Projektu IN je uz pomoć nastavnika i roditelja, izraditi foto, video ili filmski uradak sličnog sadržaja kao u prikazanom filmu ili dobivenih primjera od policije, korištenjem art tehnika, a koji će onda biti prikazani i zajednički evaluirani u daljnjim etapama Projekta.
S razvojem tehnologije, razvio se i jedan specifičan oblik nasilja među djecom i mladima, a to je Cyberbullying tj. Internet nasilje. Policija često dobiva prijave o objavljivanju tuđih fotografija bez pristanka, vrijeđanju, izrugivanju i ponižavanju djece preko društvenih mreža kao i korištenja osobnih podataka, te stvaranju tzv. grupa mržnje usmjerenih protiv pojedine djece. Razlikuje se od „običnog” zlostavljanja po tome što se na taj način pojedinca može zlostavljati 24 sata dnevno, a zlostavljači ujedno vrlo lako mogu sakriti svoj identitet. Policija uvijek napominje da se cyberbullying prijavi što prije jer nasilnik nema samo jednu žrtvu nego nerijetko su to mnogobrojne žrtve, a prijava samo jedne žrtve može spriječiti nasilje i nad ostalim žrtvama. Osim na 192, žrtve mogu prijaviti nasilje i putem interneta na aplikaciju policije Red Button, koja je namijenjena prijavljivanju nezakonitih internetskih sadržaja (čak i onih kod kojih samo sumnjate u zakonitost) koji se odnose na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.
 
Također je predstavljen i kratki film naziva „Vremeplov-tragovima Bele IV“.
 
Na kraju, sve prisutne pozdravio je uvaženi psiholog gospodin Vladimir Kolesarić koji je dodao svoj osvrt na cijelo predavanje.
 
 

Stranica