- Objavljeno: 17.01.2020.
Obilježena 28. godišnjica oslobađanja logora Bučje
Jučer 16. siječnja, kod Spomen obilježja u Bučju, održana 28. obljetnica stradanja i posljednje razmjene zatočenika logoraša iz logora Bučje
Jučer 16. siječnja, kod Spomen obilježja u Bučju, održana 28. obljetnica stradanja i posljednje razmjene zatočenika logoraša iz logora Bučje. U tom prvom srbočetničkom logoru iz Domovinskog rata na području Hrvatske, od kolovoza 1991. do sredine siječnja 1992. godine prošlo je više od 300 ljudi, uglavnom civila, zatim branitelja i policajaca različite vjeroispovijesti. Najmlađi logoraš Dalibor Šimić te 1991. godine imao je samo 4 godine. Pakao silovanja, premlaćivanja, koji su prolazili tih dana agresije na Republiku Hrvatsku ne želi se sjećati nitko od preživjelih logoraša, ali ono što ih najviše boli je nepoznata sudbina još 22 ljudi koji su prošli neljudske uvjete logora.Kada su u prosincu 1991. godine započele borbe za oslobođenje u Požeštini i zapadnoj Slavoniji, logoraši su preseljeni u Staru Gradišku i neke druge logore, a najveći dio je razmijenjen na Gavrinici u Pakracu na jučerašnji dan 16. siječnja 1992. godine.
Logor Bučje bio je jedan od najzloglasnijih logora. Unatoč teškim sjećanjima, to su bili dani kada se stvarala današnja Republika Hrvatska, nezavisna i slobodna. U spomen na ta ponosna i slavna vremena, na te časne i hrabre ljude, koje nikada ne smijemo zaboraviti, jučerašnjoj komemoraciji u Bučju, malom mjestu između Požege i Pakraca, dužnu počast došao je odati i načelnik Policijske uprave Virovitičko-podravske županije Siniša Knežević sa najbližim suradnicima, načelnik Policijske uprave požeško-slavonske Željko Grgić sa najbližim suradnicima i predsjednik UHVIDR-a Virovitica Mirko Poljanac.
Uoči komemoracije iz Pakraca su već tradicionalno prema Bučju krenuli i maratonci istrčavši memorijalni maraton naziva „Stazom mučeništva“ u kojem su uz lokalnog maratonca Duška Štrbca sudjelovali i članovi Udruge maratonaca Virovitičko-podravske županije „Glasnici istine“, među kojima se nalazi i policijski službenik Policijske postaje Virovitica Mario Kovač, te Udruge maratonaca Sisačko-moslavačke županije „Heroji ne umiru“.