Konferencija "Mir i dobro"

Danas 20. prosinca u 10 sati u prostorijama PU virovitičko-podravske, održana je konferencija za medije na temu provođenja Akcije „ Mir i dobro“

Danas 20. prosinca u 10 sati u prostorijama PU virovitičko-podravske, održana je konferencija za medije na temu provođenja Akcije „ Mir i dobro“.
Na konferenciji su bili nazočni Voditelj odsjeka za javni red, Marcel Štrok, policijska službenica za prevenciju, Ana Kratohvil Katić i Voditelj inspektorata unutarnjih poslova, Darko Mikolić.  
Ovogodišnja Akcija „Mir i dobro“, koju provodi Ministarstvo unutarnjih poslova, započela je 15. prosinca i trajat će do 8. siječnja 2019. godine.
Mir i dobro“ je preventivna akcija Ministarstva unutarnjih poslova RH, koja se provodi   s ciljem kako bi božićni i novogodišnji blagdani u našoj zemlji protekli u miru, a povećala se opća sigurnost građana, te spriječila zlouporaba oružja, eksplozivnih tvari i ostalih ubojitih sredstava, kako bi se postigla zadovoljavajuća razina javnog reda i mira.
 U prigodi obilježavanja predstojećih božićnih i novogodišnjih blagdana, sukladno tradicionalnim vjerskim i obiteljskim običajima, građani će u velikom broju obilaziti vjerska okupljališta, biti nazočni na prigodnim svetim misama, okupljati se na organiziranim slavljima u ugostiteljskim objektima i gradskim trgovima, u domovima s obitelji.
Stoga će biti povećan opseg svih oblika prometa, posebice cestovnog, te se očekuje povećano prometovanje graničnim prijelazima. Kao i do sada, velik broj građana u slobodnoj će prodaji nabavljati petarde, rakete i druga pirotehnička sredstva za zabavu, ali se očekuje i nezakonita nabava sredstava čija nabava odnosno prodaja nije dopuštena.
Statistički pokazatelji:
PU virovitičko-podravska je u protekle tri godine zabilježila samo nekoliko pojedinačnih ozljeđivanja od petardi i to :
2015./16. godine
- jedna maloljetna osoba ja na području Pitomače tijekom dočeka Nove godine 31. Prosinca, zadobila lakše ozljede srednjeg prsta desne ruke, uslijed nestručnog rukovanja petardom II razreda.
 2016./17.godina
 - dana, 31. prosinca u 20 sati na području Sopja, u dvorištu obiteljske kuće, 18 – godišnjak je nepravilnim rukovanjem pirotehničkim sredstvom, odnosno petardom II razreda, zadobio lakšu ozljedu desne ruke.
-  dana 31. prosinca u 21 sat, na području Špišić Bukovice, u dvorištu obiteljske kuće, 55- godišnjak je također nepravilnim rukovanjem pirotehničkim sredstvom, odnosno petardom II razreda, zadobio lakšu ozljedu lijeve ruke.
 
2017./18.godina
- dana 2. siječnja na području Pitomače, u dvorištu obiteljske kuće 6 – godišnje dijete je zadobilo lakšu ozljedu prsta i dlana lijeve ruke, petardom I razreda.
  Izbjegnimo stradavanja
Obzirom da najviše opasnosti građanima prijeti na mjestima njihova većeg okupljanja, pozivamo građane na suradnju u provedbi akcije „Mir i dobro“, te na primjereno ponašanje kao doprinos svakog pojedinca dostojnoj proslavi božićnih i novogodišnjih blagdana, jer valja imati uvijek na umu da se nesreće ne događaju nekom drugom.
Činjenice i dosadašnja iskustva ukazuju da blagdansko raspoloženje u pretjeranoj mjeri potiče nerazboritu uporabu oružja, eksplozivnih i pirotehničkih sredstava, što zna biti kobno, katkad s većim ili manjim posljedicama. Zato valja biti uvijek razborit i oprezan prije uporabe i inače dopuštenih sredstava.
Savjeti građanima
Prilikom provođenja akcije vrlo je važan doprinos svakog pojedinca, jer proslava blagdana u prvom redu ovisi o svima nama poimence. Treba imati na umu da se nesreće ne događaju nekom drugom.
Iskustva ukazuju da blagdansko raspoloženje u pretjeranoj mjeri potiče nerazboritu uporabu oružja, eksplozivnih i pirotehničkih sredstava, što zna biti kobno, katkad s većim ili manjim posljedicama. Što znači da treba biti uvijek biti oprezan i razborit prije njihove uporabe.
 Kako bi se ovaj put postupilo pametnije i izbjegle neželjene posljedice, ne poklanjajte djeci, a ni drugima nešto od čega bi mogli stradati. Uvijek budite uzor svom djetetu jer djeca pirotehnička sredstva ne doživljavaju opasnima ako ih i vi koristite. U svakom slučaju obvezno djecu poučite o načinu rukovanja i mogućim posljedicama.
Pirotehnička sredstva nisu igračke. Najčešće su ozljede šaka i prstiju, lica i očiju. Riječ je o dubokim ozljedama u kombinaciji s opeklinama, koje teško oštećuju funkcionalne dijelove šake, živce i tetive. Utjecaj topline eksplozije nakon nekoliko dana izaziva odumiranje tkiva pa je nužno izvesti nekoliko slojeva djelomičnih amputacija. Oči, pak, najčešće stradavaju od opeklina i čestica raketa ili petardi.
 Stoga je uvijek bitno preventivno reagirati da bi se izbjegle nesreće, jer prilikom rukovanja oružjem i eksplozivom najčešće stradavaju mlade, neiskusne i nestručne osobe. Također, konzumiranje alkohola čest je pratitelj takvih nesreća.
 Budite odgovorni i ne podcjenjujte dječju zainteresiranost za oružje, a ako ga posjedujete, čuvajte ga na za djecu nedostupnim i zaključanim mjestima.
Djeco, ne dirajte nepoznate predmete, ne rastavljajte ih, ne pomičite ih. Zapazite li ih, odmah pozovite roditelje ili policiju.
Na kraju konferencije nazočnim medijima je prikazan video uradak „Mir i dobro 2018“.
 
 

Stranica