Od početka ove godine, policijski službenici za prometnu preventivu ove policijske uprave su održali desetak edukativnih obraćanja budućim roditeljima u Općoj bolnici Virovitica i Obiteljskom centru Virovitica u sklopu tečajeva za buduće roditelje, kao i roditeljima djece do 5 godina starosti na roditeljskim sastancima u dječjim vrtićima u Virovitici i Slatini.
U prometnim nesrećama na području PU virovitičko – podravske, sudjelovanje i stradavanje djece kao samostalnih sudionika u prometu u svojstvu pješaka i biciklista u prometnim nesrećama, kontinuirano se smanjuje, ali se istovremeno broj djece koja u prometnim nesrećama sudjeluju i stradavaju u svojstvu putnika u osobnim automobilima, povećava i to najčešće vozilima kojima upravljaju njihovi roditelji. Kako bi se stanje poboljšalo, početkom ove godine na području policijske uprave pojačano su se počele provoditi preventivne aktivnosti usmjerene na prijevoz djece u osobnom automobilu na propisani način, odnosno obavezno korištenje dječjih sjedalica i sigurnosnih pojaseva za prijevoz djece.
Naime, Zakon o sigurnosti prometa na cestama propisuje da se djeca do 12 godina starosti obavezno prevoze na stražnjim sjedalima u automobilu, osim djece do 2 godine koja se mogu prevoziti na prednjem suvozačkom sjedalu, ali samo u dječjoj sjedalici okrenutoj u smjeru suprotnom od smjera vožnje i s isključenim zračnim jastukom. Djeca do 5 godina se na stražnjem sjedalu obavezno trebaju prevoziti vezana u pravilno postavljenu dječju sjedalicu, a od 5 do 12 godina vezana sigurnosnim pojasom ugrađenim u automobil, ali na posebnom postolju.
Policijski službenici za prometnu preventivu i kontakt policajci su tijekom studenoga u Orahovici, Čačincima, Slatini i Pitomači, proveli nekoliko preventivnih akcija na pogodnim mjestima u blizini dječjih vrtića u tim naseljima, te vršili nadzor i evidentiranje načina prijevoza djece u vozilima i tom prilikom sa roditeljem u svakom zaustavljenom vozilu porazgovarali o važnosti pravilnog prijevoza djeteta u vozilu i opasnostima kod nepravilnog prijevoza. Svakom roditelju je tom prilikom podijeljena knjižica „Autosjedalice – uvijek i svuda“.
Podaci zabilježeni tom prilikom su prilično poražavajući jer su od stotinjak djece svega oko 40 njih roditelji u vozilu prevozili na propisani način, vezane u dječjim sjedalicama na stražnjem sjedalu. Dvadesetak djece se u vozilu prevozilo na stražnjem sjedalu korištenjem sigurnosnog pojasa, a svako treće dijete se prevozilo na stražnjem sjedalu bez korištenja dječje sjedalice ili barem sigurnosnog pojasa. Troje djece su roditelji prevozili nevezane na prednjem sjedalu, a jedno dijete je roditelj prevozio u dječjoj sjedalici, ali nevezano.
Policija će u predstojećem razdoblju još više intenzivirati različite preventivne aktivnosti usmjerene na rješavanje ove problematike, no akcije nadzora prijevoza djece u vozilima neće više ostati samo preventivne već će svi koji će djecu u automobilima prevoziti na nepropisani način uz povećanu opasnost da im dijete nastrada riskirati i plaćanje propisane novčane kazne od 500 kn zbog počinjenja prekršaja.